Herbalife Fiyat ve Faydaları

July 26, 2020

Are you seeking more information about Herbalife fiyat? If so, welcome to Nutrition Geeks. Make sure to hit the translate button to translate this post from english to Turkish.

Herbalife provides a healthy living for people. It has introduced a wide range of products that are brilliant for getting nutrients that you don’t get from your daily meals. Daily meals do not have the required nutrients that are essential for weight management and fitness goals. Herbalife products are rich in healthy nutrients, and they can help you in achieving your fitness goals. Herbalife is working in more than 94 countries; therefore, you can get Herbalife products without any problem. You can contact an independent distributor in your country and order the product.

Many people want to know about Herbalife price (Herbalife Fiyat). Thus, we are going to discuss it in detail. We will tell you the prices of different products of Herbalife and how many days they can last. So, stay with us, you will get the answer to your questions.

Herbalife Preferred Membership

All new preferred members (customers) and distributors (independent Herbalife business owners) need to sign up under a sponsor. Herbalife is not sold in stores. So, we all join under a distributor. I will serve as your sponsor if you decide to get started today. You are more than welcome to visit our about page if you would like to know more about me. There are two ways to join Herbalife. The first way is to join as a preferred member. It is a one-time investment of 239.26 TRY to join as a preferred member. Preferred members mainly want to be customers. They want their products at the cheapest possible price as well as in the safest manner directly from Herbalife.

herbalife fiyat
Photo Credit: Herbalife
(Preferred Member Product Pack)

Herbalife will send you your preferred member product pack in the mail a few days after you join. Your pack will have your shaker Herbalife cup, product samples and other helpful information in it. Would you like to get started with us? If so, click on the button below.

JOIN HERBALIFE TODAY

Herbalife Business Opportunity

The second way to join Herbalife is to sign up as a distributor. It is a one-time investment of 644.18 TRY to join Herbalife as a distributor. Distributors receive all of the same benefits of a preferred member but are also paid for sharing our products with others. Herbalife also offers new distributors with their own website. You can take a look at my Herbalife website here. Yours will look identical to mine only yours will have your currency in TRY, your name, photo and contact information on it. Distributors also do not have a ceiling on their income like employees do. In addition, distributors earn passive (residual) income. Income that continues to come in for having worked hard once. It doesn't require you to have to keep showing up somewhere for a given amount of time each day like you have to at your job in Turkey.

I don't care how hard you pedal your tricycle (job) you will never catch me in my Ferrari (home based business) – Nathan Ricks, over $50 million USD in commissions, entrepreneur

People all over the world are finding it harder to live on one source of income, a paycheck. What happens to the average employees paycheck the moment they cannot work or get sick? You guessed it. It stops coming in. Therein lies the problem with all jobs even those that we think we love. Our pay is tied to our time. So, you need to start working smarter and put money to work for you rather than you having to continue to work hard for it the rest of your life. The way to do that is to sign up as a Herbalife distributor. Again, it is a one-time investment of 644.18 TRY and well worth the investment. Where else can you start a business for such a cheap start-up cost and have it pay you for the rest of your life?

Herbalife Price List 2020 (Herbalife Fiyat Listesi 2020)

We are going to discuss the price of different Herbalife products. Let’s start the discussion. Herbalife offers numerous products to choose from. Below are just a few of the numerous options we have as distributors and preferred members (customers)…

  • Teas
  • Multivitamins
  • Pre and post workout nutritional supplements
  • Aloes
  • Protein bars
  • Protein shakes
  • Breakfast bars
  • Skin care products
  • Energy drinks
  • Eye care products
  • Weight loss products
  • Weight gain products

Formula 1 Healthy Meal Nutritional Shake Mix

Formula 1 Healthy Meal Nutritional Shake Mix is the core product of Herbalife. It’s one of the most demanding products. People consume this product to maintain their weight or lose weight. It’s also the core product of Herbalife weight management programs. You can replace your daily meals with this shake to achieve your weight loss goals. It provides you 21 vitamins, minerals, and 9 grams of protein in every serving.

This shake is available in a 750-gram container. The container contains 30 servings, and it costs around $42.85. There are 11 flavors, and all are available at the same price. For weight loss, people replace two meals with Herbalife shakes. If you take two shakes per day, then the container will last for 15 days only. It means you need two containers every month, which will cost you around $85.70.

Would you like to get started with us? If so, click on the button below.

JOIN HERBALIFE TODAY

Herbalife24 Enhanced Protein Powder

Herbalife24 Enhance Protein Powder is an excellent source of protein. It is specially made for athletes who need protein to increase muscle mass. It also contains amino acids that can help to reduce muscle soreness. Your muscles will heal in less time. It provides 24 grams of protein in every serving, which is commendable.

This shake is also available in a 640 grams container. Every serving is around 32 grams, which means there are 20 servings in a container. You can take one or two servings per day. The Herbalife price (Herbalife Fiyat) of the container is $81.60. So, if you consume one serving per day, then it will last for 20 days. For two servings per day, it will last for ten days. People who need protein to gain muscle mass take it twice a day. Thus, they need three containers per month that cost around $244.8. It’s more expensive than the Formula 1 Healthy Meal Nutritional Shake Mix because it contains a higher amount of protein that is more than thrice of that. It can be used instead of your normal protein shake.

Herbalife24 Formula 1 Sport

Herbalife24 Formula 1 Sport is a shake that is to maintain lean muscle mass. It contains 20 vitamins and minerals. You will also get 9 grams of protein per serving. It is like Formula 1 Healthy Meal Nutritional Shake Mix, but it’s not for weight loss. You can use it to manage your weight. It can be consumed as a healthy meal or snack. It also contains some special ingredients that are excellent for athletes.

It’s available in a 780 grams container. The container has 30 servings. It costs around $50.55. The container can last for a month if you take one serving per day.

Formula 2 Multivitamin Complex

Herbalife Multivitamin Complex is also an important product of Herbalife that provides 21 vitamins and minerals. It provides these nutrients to prevent deficiency of nutrients during weight loss. It is included in Herbalife weight loss programs. You can also use it to complete your daily requirement of vitamins and minerals.

This product comes in a 90-tablet pack, which costs $26.15. You can take one tablet with every meal, which means three tablets a day. So, it will last for a month.

Liftoff

Herbalife Liftoff is an excellent drink that can keep you alert. It provides you a boost of energy that you need. You can concentrate more after drinking it. You can replace unhealthy drinks and try this one. It also contains various vitamins that are good for health. It contains 75mg caffeine, which increases the rate of your metabolism. Moreover, it is available in various flavors so that you can enjoy the drink.

Liftoff comes in the form of tablets. There are effervescent tablets that you can use with water. It comes in two types of packaging; one contains ten tablets, and the other contains 30 tablets. The Herbalife price (Herbalife Fiyat) of the 10-tablet pack is $20.90, and the price of the 30-tablet pack is $62.35. You can take 1-2 drinks per day. So, the 10-tablet pack can last 5-10 days, and a 30-tablet pack can last 15-30 days.

Xtra-Cal

Xtra-cal is an excellent source of calcium and vitamin D. It can keep your bones strong in old ages. It’s perfect for aged people. It contains calcium and vitamin D, so it can reduce the risk of osteoporosis. It’s healthy for your bones and teeth.

Xtra-cal is available at a reasonable price. Herbalife price (Herbalife Fiyat) for a 90-tablet pack is only $13.95. You can take three tablets per day with every meal. So, the pack will last for a month.

Niteworks

Niteworks improves cardiovascular health. Its ingredients can produce nitric oxide, which is good for cardiovascular health and blood vessel elasticity. It improves the blood flow for the proper functioning of organs. It also contains natural Vitamin C and E.

Niteworks is available in 300-gram and 150-gram packets. The 300-gram packet contains 30 servings, and the 150-gram pack contains 15 servings. You can drink it once before sleeping, as it helps in producing nitric oxide at night. The 300-gram pack costs $112.05, and 150-gram costs $60.64. You can consume a 300-gram pack for the whole month.

Herbalife Tea

Herbalife tea is very famous. It’s an excellent alternative to tea or any other drink. The tea contains 85 mg caffeine that can boost your metabolism. You will feel a boost of energy after drinking it. It only contains five calories, which is good for health. It comes in various flavors, so you can enjoy it. It’s included in every weight loss program of Herbalife as it increases the metabolism rate, which helps in weight loss at a faster rate.

The tea is available in 50-gram and 100-gram packs. The 50-gram pack is available for $26.15 and the 100-gram pack for $45.75. Only the cost of 100-gram Chai with non-GM ingredients is $48. The 100-gram pack contains 60 servings, so it can last for a month if you take it twice a day.

How to use Herbalife Shake (Herbalife Nasıl Kullanılır Shake)

Herbalife Formula 1 Healthy Meal shake is commonly used for weight maintenance and weight management. We have already discussed Herbalife price (Herbalife Fiyat) for the shake, not let’s see how you can use it. If you want to lose weight, then you can replace your two meals of the day with Herbalife shakes and take one healthy meal. But if you are managing your weight after weight loss, then you need to replace only one meal per day and take two healthy meals. Herbalife shakes are meal replacement shakes. They create a calorie deficiency in your body to make you lose weight.

You can use the shake with water or soymilk. If you are using it with soymilk, you need to add two scoops of the shake mix in the milk, and you are ready to go. It will provide you 170 calories, which is lesser than the calories of an ordinary meal.

You can also use it with water, but the calorie content will be low. So, you can add Herbalife Protein Drink Mix (PDM) to get more calories. If you add one scoop of PDM with two scoops of Formula 1, you will get 200 calories. You can also add only one scoop of PDM with two scoops of Formula 1, and it will give you 150 calories.

Herbalife shakes can also be customized. You can add ice cubes to make the drink thick and cold. You can also add vegetables and fruits of your choice to enhance the taste. When you add these ingredients, the calorie content of the shake is increased.  

How to Get Herbalife Products?

Herbalife products are not available in stores. They are only available from its independent distributors. You can contact any distributor to know Herbalife price (Herbalife Fiyat) and order products. But if you want to start a Herbalife business, then you can be a distributor. You can consume products or sell them to others. You will also get a discount for being a distributor in the range of 25-50%, depending on your volume points.

Another method of getting Herbalife products is membership. You can sign up for membership and order the desired products. Once you join you will be able to login to Herbalife and order your products directly from the company. Members also get a discount, but they cannot sell the products.

Closing Thoughts

Herbalife products are very famous in many countries. There is a wide range of products that provide nutrients and energy that you need to maintain a healthy living. People are usually curious about Herbalife price (Herbalife Fiyat). Therefore, we have discussed different products of Herbalife. We have told you the price of famous products and how long their packets or containers can last. The prices in this article are in USD, and they can be different in your region. So, you can contact your nearest Herbalife distributor to know about Herbalife price (Herbalife Fiyat).

Are you not ready to start your own independent Herbalife home business? No problem. You can still sign up as a preferred member. Preferred members certainly win too. In fact. Herbalife makes it very easy for preferred members to later convert over to be a distributor. It is only a one-time investment of 410.40 TRY to convert. I have had many preferred members on my own team who have converted to be a distributor later. Why? Well, they find out later that they love our products and want to get paid for sharing them with other people.

Would you like to get started with us? If so, click on the button below. Welcome to the Herbalife Nutrition Geeks success team.

JOIN HERBALIFE TODAY

[amazon table=”225953″]

Related Posts

What Pace Is a 4 Hour Marathon

What Pace Is a 4 Hour Marathon

Are you wondering what pace is a 4 hour marathon? If so, I am happy you made it here to Nutrition Geeks. I created both this site and rundreamachieve.com, to discuss running. In addition, I am a...